ЛЬВІВ—Україна і корупція. Як часто ви чули ці два слова пов’язані? І все ж ви можете навести точні приклади цієї корупції, чи це просто те, що ви чули?

Стандартом, на який так багато посилаються, є Індекс сприйняття корупції, створений колишніми співробітниками Світового банку, які заснували Transparency International. Ключове слово: сприйняття. Але те, що люди сприймають, може бути далеким від реальності. Данія займає перше місце в індексі як «найменш корумпована». Це те саме королівство, уряд якого не притягнув до відповідальності за масштабне вибракування норок під час пандемії, яке зруйнувало тисячі людей.

Отже, спочатку нам потрібні визначення. Корупція означає розпад. Суспільства занепадають, коли добре живе лише невелика еліта, а більшість населення відчуває себе відірваною від хороших можливостей життя. Росія абсолютно корумпована: навіть клас її олігархів невільний, а існує лише за примхою Путіна. Україна, як ми бачили в здатності нації протистояти могутності Росії, навпаки: динамічна. Корумповане суспільство не могло б встояти проти такої жахливої ​​військової машини.

Я був в Україні за кілька тижнів до того, як пандемія охопила світ. Я побачив суспільство людей, які, незважаючи ні на що, знаходять вихід. Таким чином, Україна є загрозою не лише для тоталітарних режимів, таких як Москва, але й для еліт у Брюсселі та Вашингтоні. Народ дійсно керує.

Ми бачимо, як деякі інші голоси у світі виступають за цей тип справжньої свободи. Джорджія Мелоні, новий прем’єр-міністр Італії, з якою президент Зеленський зустрівся в Римі минулими вихідними, здається, розуміє бойові лінії:
«Тому що все, що визначає нас, тепер є ворогом для тих, хто хоче, щоб ми більше не мали ідентичності і просто були ідеальними рабами споживачів», — сказала вона у своїй промові перед тим, як стати прем'єр-міністром. «Тому що, коли я стану лише числом або коли я більше не матиму особистості, тоді я стану ідеальним рабом на милості фінансових спекулянтів». На подив своїх шанувальників американського популізму, Мелоні стала затятою прихильницею України. Вона побувала на місцях російської руйнації і знає, за що борються українці.

Українці не залежать від фінансових спекулянтів і еліт типу Transparency International. Вони не в боргах, як багато хто на Заході, їхня їжа, як правило, місцева, натуральна, свіжа, а здорові речі доступні. До того, як приїхати в Україну, я подорожував світом, і куди б я не їздив, від лісу до джунглів і пустелі, у мене була жахлива алергія. Тільки тут, без корпоративної хімічної їжі, моя алергія зникла.

Можна сказати, що корупція в Україні є демократичною. Так, інколи українці платять чиновникам трохи більше, щоб ті могли швидше пройти процес. Після Революції Гідності 2014 року така практика зникла, але під час великої війни вона набула нового аспекту: якщо вас зупинила поліція за перевищення швидкості, у деяких випадках ви можете уникнути штрафу, зробивши пожертву на місце до збройних сил.

Я висвітлював політику штату Нью-Йорк як репортер — і побачив величезну ендемічну корупцію. Політики погрожували моїм журналістам і мені. Я висвітлював політику у Вашингтоні, де Конгрес приймає законопроекти, не читаючи їх, законопроекти, написані корпораціями відповідно до своїх потреб. Я жив у охопленому злочинністю Новому Орлеані. У маленького хлопця мало шансів.

Consider the USA, where 95 percent of felony convictions are obtained through plea bargains: If you’re a regular person and the government accuses you of a crime, you must go up against the full weight of the state. Lawyers are expensive. Better to take a deal—and the more scalps prosecutors have, the better for their careers.

В Україні кожен, хто володіє розумом і здібностями, має шанс. Навіть медіа-ініціатива, яка підтримується урядом, помітила це. United 24, соціальні медіа-ініціативи офісу президента Зеленського, взяли інтерв’ю у британського журналіста Пітера Померанцева, який сказав: «У Росії корупція платить за приєднання до системи. В Україні – це зняти з себе систему». українці вільні люди; вони чинять опір будь-якому контролю.

Замість того щоб просто злитися чи розчаруватися, українці працюють над вирішенням. І тут влада завжди має пам’ятати, що люди будь-якої миті можуть вийти на Майдан, на площу, щоб відстоювати свої права.

Під час революції Майдану 2014 року українці змусили прокорупціонерів тікати. Пізніше, коли він був віце-президентом, президент Байден відвідав Україну та прочитав країні лекції про ймовірну корупцію, хоча Україна щойно досягла майже неможливого, вигнавши маріонетковий режим Путіна. Весь цей час син Байдена, Хантер, заробляв гроші на Burisma, фірмі, якою керував член корумпованого уряду Януковича, який втік із Києва до Москви через ту саму революцію.

Так, в Україні є проблеми, навіть в умовах повсюдної солідарності воєнного часу. Багато хто приходив до мене зі скаргами на радянсько налаштований середній менеджмент у військових та уряді. Люди звинувачують у любовних угодах для спецолігархів. Але місяць за місяцем, поки українці борються за своє існування, ці проблеми вирішуються. Крім того, багато корумпованих олігархів втекли з країни за тиждень до великого вторгнення, в день, коли з України вилетіло найбільше приватних літаків.

Тим часом борці з корупцією, як-от міський голова суднобудівного Миколаєва Олександр Сенкевич, з яким я брав інтерв’ю в жовтні минулого року, стояли непохитно й тримали росіян на відстані. На жаль, багато найкращих молодих борців з корупцією загинули в боях.

Це очевидна реальність: війна Росії проти України — це боротьба між найвільнішими, найактивнішими людьми у світі, людьми, які знають, що мають свободу волі, і готові нею скористатися, проти корумпованої тиранії. Справжня українська перемога або сприятиме пробудженню свободи у світі, або призведе до глобальної переваги, навіть серед любителів свободи, ілюзії безпеки над реальною свободою.

Бо в цій боротьбі ми бачимо справжню криваву ціну свободи: якби українці погодилися замовкнути, дозволити корумпованій Москві та світовим силам керувати ними в Києві, війни сьогодні не було б. У цьому не було б потреби, як і Росія не воює проти Білорусі, де вже править Москва. Як і у випадку з локдауном, ви можете просто залишитися вдома й замовкнути, і все буде добре.

Або ти можеш жити як українець і прагнути до справжньої повсюдної свободи, протилежної корупції.