Оскільки російське вторгнення в Україну триває вже вісімнадцятий місяць, мужність української армії та стійкість українського народу надихнули світ, викликавши величезну кількість міжнародної симпатії та доброї волі. Глядачі в усьому світі вболівають за те, щоб Україна виграла війну та досягла успіху в зусиллях з післявоєнної відбудови. Однак, поки Україна бореться з російською армією, корупція продовжує загрожувати країні зсередини та може допомогти Кремлю досягти своїх цілей, навіть коли Москва бореться у військовій сфері.

Численні антикорупційні агентства, створені в Україні після революції Євромайдану в країні 2014 року, ще не притягнули до відповідальності високопоставлених корупціонерів чи олігархів. Натомість критики стверджують, що цими агентствами часто маніпулюють і використовують зброю, щоб націлити на реформаторів. Хоча в боротьбі з корупцією в державних органах не було знакових проривів, репутація багатьох реформаторів була підірвана.

Наприклад, у березні 2023 року Верховний суд України остаточно виправдав колишнього міністра транспорту України Володимира Омеляна за звинуваченнями Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) у незаконному зниженні всіх портових зборів на 20 відсотків під час перебування на посаді. Цьому колишньому міністру з сильними реформістськими авторитетами знадобилося шість років і значні юридичні витрати, щоб очистити своє ім’я та добитися зняття звинувачень.

Зараз зростає занепокоєння щодо ефективності українських антикорупційних відомств під час війни. У грудні 2022 року в Чернігові суди відсторонили мера міста через нібито конфлікт інтересів. Владислав Атрощенко протягом 20 років брав участь у місцевій політиці міста, працював губернатором і депутатом парламенту, перш ніж нарешті стати мером. Рішення суду про його відсторонення від посади викликало питання про роль українських антикорупційних органів.

Що стало причиною усунення Атрощенка? Оскільки Чернігів був на передовій у перші дні російського вторгнення, мер скористався автомобілем, який належав муніципальній владі, щоб відправити свою дружину в безпечне місце до Польщі, а сам залишився допомагати в обороні міста. Згодом машину повернули, але НАЗК склало адмінпротокол про те, що міський голова не повідомив про нібито «конфлікт інтересів». Тоді український суд постановив усунути мера з посади через цю технічну обставину.

Подібне занепокоєння є у Рівному, де суддя нещодавно відсторонив 36-річного мера міста Олександра Третяка на тій підставі, що він також не повідомив про ймовірний конфлікт інтересів. Знову задіяні антикорупційні органи України. У лютому 2023 року НАЗК склало на міського голову адмінпротокол за технічний «конфлікт інтересів» щодо виплати премії працівнику, який кілька років тому зробив пожертву на виборчу кампанію Третяка, працюючи волонтером.

Це звинувачення є особливо суперечливим, оскільки премії широко використовуються в українському уряді для утримання ключових співробітників, винагороди за важку роботу та запобігання отриманню хабарів, оскільки державні службовці зазвичай отримують низькі зарплати. Тим не менш, НАЗК звинуватило мера в неповідомленні про «конфлікт інтересів». Критики стверджували, що це приклад нереформованих судів, які співпрацюють з антикорупційними органами для забезпечення політично мотивованих вироків. Справа в апеляційному порядку з невизначеним результатом.

З огляду на те, що зараз так багато українців жертвують величезними заради виживання країни, звинувачення в тому, що антикорупційні органи зловживають для націлювання на реформаторів і політичних опонентів, можуть мати значний негативний вплив на моральний стан. Ця тривожна тенденція може звести нанівець прогрес останніх дев’яти років і підірвати шанси України на досягнення подальшої євроатлантичної інтеграції. Якщо це залишиться без уваги, Україна може опинитись у пастці геополітичної сірої зони та вразливою для подальшої російської агресії.

Корупція вже давно розглядається як критичний елемент російських зусиль зберегти контроль над Україною та запобігти рішучому виходу країни з орбіти Кремля. Іншими словами, Росія виграє, коли українська корупція триває, незалежно від результату на полі бою. Українська перемога прийде лише тоді, коли і Росія, і корупція зазнають рішучої поразки.

                                                                                                  Брайан Меффорд

Брайан Меффорд є директором компанії Wooden Horse Strategies, LLC, яка займається зв’язками з державними органами та стратегічними комунікаціями в Києві. Він є старшим іноземним науковим співробітником Atlantic Council, живе та працює в Україні з 1999 року.