Оригінальна публікація від 9 січня 2024 року

Ніхто не очікував, що американські колонії-вискочки виграють війну за незалежність проти Британської імперії. Однак після восьми років самопожертви нація-аутсайдер вийшла переможцем. Тоді лідери молодої країни проаналізували свої слабкі сторони і зрозуміли, що для процвітання нації необхідно змінити існуючу систему управління. Це призвело до прийняття Конституції Сполучених Штатів - документа, який значно вплинув на розвиток сучасної демократії протягом останніх двох століть.

Оскільки Україна бореться за своє виживання як нація, можливо, настав час прийняти нову Конституцію, яка б відповідала сучасним реаліям. Чинна Конституція України була прийнята у 1996 році і мала замінити Конституцію Української Радянської Соціалістичної Республіки 1978 року. Незважаючи на те, що її прийняття стало значним кроком вперед у процесі українського державотворення, вплив радянського соціалізму все ще чітко простежується в документі, оскільки він був написаний у 1996 році.

Крім того, варто підкреслити, що коли була прийнята чинна Конституція, нова незалежна українська нація перебувала в розпалі кризи ідентичності і все ще намагалася визначити характер своїх пострадянських відносин з Росією. Лише після Помаранчевої революції 2004 року Україна здобула справді незалежну ідентичність.

Починаючи з 1996 року, зміни до української Конституції створили додаткові проблеми. В рамках компромісу, досягнутого під час Помаранчевої революції з метою мирної передачі влади, були прийняті поправки до Конституції, які послабили президентську владу і перетворили країну на парламентську республіку. Часто забувають, що головним автором цих поправок був Віктор Медведчук, людина з тісними зв'язками з Кремлем, якому висунули звинувачення у державній зраді ще до повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році.

Зараз це виглядає особливо недоречним. У той час, коли Україна прагне зміцнити свою європейську ідентичність і дистанціюватися від будь-яких зв'язків з російським імперським минулим, навіщо зберігати Конституцію, сформовану одним з найвідоміших прокремлівських діячів сучасної української історії?

Багато з найбільш проблемних аспектів Конституції України не пов'язані з причетністю Медведчука, їх можна простежити в самій концепції документа. Наприклад, українська Конституція намагається охопити всі можливі правові непередбачувані ситуації і містить 161 статтю. Для порівняння, Конституція США містить лише сім статей.

Інша ключова скарга полягає в тому, що українська Конституція, по суті, дає обіцянки, які уряд не може виконати. Громадянам гарантується все - від безкоштовного житла до безкоштовної медичної допомоги та безкоштовної вищої освіти. На практиці це виявилося неможливим.

Звісно, це не рідкість, коли конституції обіцяють і навіть гарантують такі базові потреби. Однак країни, які успішно виконують ці зобов'язання, як правило, є зрілими західними демократіями з розвиненою економікою, які можуть дозволити собі оплачувати масові програми соціальної підтримки.

Слід зазначити, що Конституція США не гарантує базові потреби, такі як охорона здоров'я та освіта. Замість цього, забезпечення цих потреб делегується органам влади штатів, федерального та місцевого рівнів. За допомогою нової Конституції Україна могла б аналогічно делегувати соціальне забезпечення державним органам, парламенту, обласним адміністраціям, муніципальним органам влади або іншим державним установам, які дійсно мають можливість задовольнити суспільні потреби.

Важливо, що Конституція України в її нинішньому вигляді залишається маловідомою широкому загалу. У той час як пересічний американець часто може пояснити, чому йому подобаються чи не подобаються ті чи інші поправки, більшість українців не знайомі з деталями Конституції своєї країни і мало що знають про те, які права вона насправді містить.

Опитування Фонду "Демократичні ініціативи", проведене в червні 2019 року, показало, що 47% українців ніколи не читали свою Конституцію, а 67% хотіли б внести до неї зміни. Було б справедливо сказати, що нинішня українська Конституція навряд чи близька і дорога серцю українців.

Україна явно не та країна, якою вона була в непевні перші роки незалежності в 1990-х роках. Якщо вже на те пішло, то Україна вже не та нація, якою вона була під час Помаранчевої революції 2004 року та Революції Євромайдану 2014 року. Триваюче вторгнення Росії, яке розпочалося на початку 2014 року із захопленням Криму і різко посилилося в лютому 2022 року, змінило все.

Сьогоднішня Україна переживає історичну трансформацію в горнилі війни. Вона відкинула спадщину авторитарної імперії, вийшла з геополітичного дикого поля і тепер твердо стала на шлях повної інтеграції в європейську спільноту націй.

За нинішніх обставин просто підправити чи виправити окремі аспекти чинної української Конституції більше не є можливим. Замість цього Україна потребує абсолютно нової Конституції, яка б відображала масштаби змін, що відбулися в країні за останнє десятиліття. Ця нова Конституція має бути спрямована на те, щоб завоювати серця і уми українських громадян, забезпечуючи при цьому практичну основу для сучасної європейської нації, якою прагне стати Україна.

Брайан Меффорд є директором компанії Wooden Horse Strategies, LLC, яка займається зв'язками з урядом та стратегічними комунікаціями і базується в Києві, Україна. Він є старшим науковим співробітником-нерезидентом Атлантичної ради, живе і працює в Україні з 1999 року.